Anatomi

Sırt bölgesi 12 adet omur ve bunların arasındaki disklerden oluşmuştur. Ayrıca her bir sırt omuruna iki adet kaburga kemiği eklem yapar ve göğüs kafesini oluşturur. Sırt bölgesi boyun ve bele göre daha az hareketlidir. Bu sebeple fıtık, kireçlenme, gibi hastalıklardan daha az etkilenir.

Sırt ağrıları hangi durumlarda tehlikelidir?

- şiddetli ağrı

- gece terlemesi

- zayıflama

- boy kısalması

- bacaklarda kuvvet kaybı, uyuşma

- kan tahlilinde yüksek sedimantasyon, idrarda protein

- solunum sıkıntısı

Sırt ağrısına yukarıda bulgular ve belirtiler eşlik ediyorsa durum ciddiye alınmalı ve mutlaka ileri tetkikler yapılmalıdır.

Sırt ağrılarının sebepleri nelerdir?

Sırt ağrılarını yaratan; mekanik problemler, dejeneratif bozukluklar ya da bel veya boyundan yayılan ağrılar gibi birçok sebep sayılabilir. Sırt bölgesi boyun ve bel omurları arasındaki geçiş bölgesidir ki omurganın dinamiği açısından hareketliliği çok önemlidir. Burada oluşan ya da yansıyan ağrıların tedavileri sebebine göre değişiklikler gösterecektir. Tedavi sebebe yönelik yapılır.
Yukarıda sayılan sebeplerden farklı olarak iç organ patolojileri,multipl myelom(bir çeşit kemik tümörü),kemik tüberkülozu,interkostal nevraljiler, çökme kırıkları, iyileşmemiş omurga kırıkları gibi hastalıklarda sırt ağrısı yapabilir.