Subakromiyal Sıkışma Sendromu

Kolda pazı kemiği yuvarlak başı ile kürek kemiğinin akromion adı verilen çıkıntısı arasında bulunan aralık “ sıkışma aralığı “ olarak isimlendirilir. Kol yana baş üstüne dek kaldırılınca bu aralık en fazla düzeyde sıkışır. Çeşitli nedenler bu sıkışmayı daha da artırdığında omuzda günlük yaşamı zorlaştırıcı ağrılar başlar. Omuz çevresindeki kaslarının zayıflığı, omuz eklem bağlarının kireçlenmesi, eklem kapsülünün gevşekliği veya yırtılması, eklem kenarlarında yıpranma çıkıntılarının gelişmesi bu nedenler arasında sayılabilir. Bu hastalık 3 ayrı zamanda ortaya çıkabilir.

25 YAŞ ÖNCESİ

25 yaşından önce ortaya çıkar. Tendonda ödem ve enflamasyon vardır. Kolun baş üzerindeki bir konumda tutulduğu mesleklerde veya spor türlerinde ortaya çıkabilir. Boya badana yapanlar, yüzme, hentbol, basket oynayan ve fırlatma sporları yapanlarda daha sık görülür. Bu durum, bazen orta yaşlarda olup da hafta sonları birden bire spor yapmaya başlayanlarda ve alışık olmadığı bir kol işçiliği sırasında da olabilir. Bu dönemin özeliği hastalığın zaman içinde bile kendiliğinden kaybolabilmesidir. Ağrılı kavis testi pozitif çıkar. Omuz sıkışma testi de pozitif çıkar. Eğer subakromiyal aralığa lokal anestezik bir maddenin (lidokain %1 ) 10 ml enjekte edilmesiyle ağrı süratle kayboluyorsa tanı kesin olarak kabul edilir.

25-50 YAŞ ARASI

25- 50 yaş arasında, artık tendonda yıpranma başlamıştır. Eklemin tüm yapılarında kalınlaşma, sertleşme söz konusudur. Artık bu dönemde hastalık geri dönüşümlü değildir. Eklem hareket ettirilirken krepitasyon (çıtırtı sesi) alınır. Eklem hareketleri tam olmasa da kısıtlılık gösterir. Gece uykuları bölünmüş gün içerisinde birçok harekette zorlanmalar söz konusudur. Örneğin, arabasını park etme sırasında direksiyon çeviremeyen, arabanın vitesini geçiremeyen veya geri geri giderken arkaya bakmak için dönmekte ciddi derecede zorlanan hastalar trafikte çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler. Ev işlerini yapmakta zorlanan saçını tarayamayan çamaşır yıkayamamaktan şikâyetçi hastalar vardır. Donuk omuz ve kalsifik tendinitle karıştırılabilir.Enjeksiyon testi ağrıyı geçirmez. Direkt grafilerde önemli bir değişiklik yoktur. MR gibi yöntemler sorunu gayet iyi gösterir. Tedaviye çok kez direnç görülür. 1 yılı aşkın ilaç-fizik tedavi- egzersiz tedavilerine rağmen düzelmeyen hastalarda cerrahi tedavi düşünülmelidir. Tedavi olarak eklem aralığına kıkırdak ve eklem sıvısını gençleştiren enjeksiyonların yanı sıra çeşitli fizik tedavi yöntemleri uygulanır. Egzersizler her dönemde kalıcı sonuçların alınmasını sağlar. Anlaşıldığı üzere tedavi zaman alır ve zahmetli bir süreçtir.

60 YAŞ VE ÜSTÜ

60 yaşın üstünde ;Omuz çevresi kaslarında ve ilgili kemiklerde ileri derecede yıpranmalar vardır. Zamanla yırtıklar gelişir. Gece ağrıları devamlı hal almıştır. Kol düşme testi pozitif olabilir. Omuzun dış yana doğru açılması sınırlanmıştır. Rotator cuff yırtıklarının hemen tamamına yakını subakromiyal sıkışma sendromuna bağlı olarak ortaya çıkar. Hastalığın bu evrede olduğu anlaşıldığında 6 ay süreyle tedavi sürdürüldüğünde sonuç alınamıyorsa operasyon kararı verilir. Tedavi olarak fizik tedavi, lokal özel enjeksiyonlar, egzersizler yapılır. Ameliyatta akromionun çıkıntıları düzeltilir ve rotator cuff( döndürücü kılıf)taki yıpranmalar tamir edilir.