Omuz Eklemi Artrozu

Travmaları ve aşırı kullanımları takiben omuz ekleminde yıpranma bulguları başlar. İltihabın olmadığı yıpranmalara bağlı omuz ekleminde artroz tablosu ( kireçlenmeler) olabilir. Eklem hareketleri kısıtlı ve ağrılı olup hareketlerde çıtırtılar ortaya çıkabilir. Çekilen direkt omuz filmlerinde eklem aralığı daralmış ve bazı yıpranma bulguları göstermektedir.

Fizik tedavi de; Eğer kireçlenmeye bağlı omuz sorunlarında ekleme hem yüzeysel hem de derin ısı verecek fizik tedavi uygulamaları, yumuşak egzersiz uygulamaları, mobilizasyonlar çok iyi gelecektir.

Omuzda iltihaplı eklem romatizmalarına bağlı olarak tutulmalar olabilir. Romatoid artrit genelde eli sevmekle beraber bazı hastalarda omuzda da kendini gösterebilir. Romatoid artritte tutulum daha şiddetlidir. Eklem tamamen tahrip olabilir ve hareket olanağı kaybolabilir. Bu durumlarda ilaç tedavisi,lokal enjeksiyonlar , fizik tedavi de ise; soğuk uygulamalar, mümkün olduğunca eklemi koruyarak ve ekleme hareket imkanı vererek aktif,aktif yardımlı veya pasif egzersizler, koruyucu breysler kullanılır.

Omuzda eklemin kendisinden kaynaklanmayan vücudun bir başka bölgesinden menşei alan artrit veya enfeksiyon tablolarında çok nadir olsa da omuz eklemini seçen artrit tablosu görülebilir. Tanı için radyoloji ve laboratuar analizleri sonuca varmaya yeterli olabilir. Tedavi genellikle uzun süren ilaç tedavileridir.