Kalsifiye Tendinit

Genelde 40 yaşını aşmış orta yaşlı kişilerde görülür. Yıpranmış rotator cuff tendonları üzerine kalsiyum kristalleri çöker. Bu dönemde omuzda hafif bir ağrı oluşur. Fakat kristaller yavaş yavaş sertleşir ve artık beraberinde eklem kapsül sertleşmeleri de görülecektir. Çok şiddetli ağrılar başlar. Omuz hareketleri aşırı kısıtlanır. Bu maddenin tamamen sıvılaşıp kaybolmasına kadar ağrı şiddetini sürdürür. Bu durum zaman zaman tekrarlar gösterebilir. Atakların süresi değişkendir. 1 hafta kadar süreceği gibi aylarca uzadığı da olur.

Tedavi

Fizik tedavi: Akut döneminde kesin istirahat ve soğuk uygulamalar şeklinde iken sonraki dönemlerde fizik tedavi yöntemleri ve sonrasında dozu giderek artırılan egzersiz programları devreye girer. Omuz hareketlerinde ağrı sebebiyle çok zorlanan hastalara kolu boynuna asacak “ omuz askıları “ verilebilir. Hasta kendini iyi hissetse bile uzun süre kolu yukarıda tutacak hareketlerden kaçınmak gerekebilir.

Enjeksiyon: Omuz eklemi içerisine enjeksiyon yapılması akut belirtileri süratle geri götürebilir. Enjeksiyonlar kortizon karışımları olup 2 den fazla yapılması tercih edilmemelidir. Zira kontrolsüz kullanılan kortizon tendonları daha da zayıflatabilir hatta ileride kopmalarına neden olabilir. Olay kronikleşirse toplanan kireç birikintileri zamanla tendonlara daha çok zarar verebilir hatta kopartabilir. Röntgen grafileri ile eklemde biriken kalsiyum birikintileri kolayca görülebilir.