Mekanik Sebepli Baş Ağrısı

Sanılanın aksine baş ağrıları her zaman beyinden ya da baştaki diğer yapılardan kaynaklanmaz. Baş ağrılarının önemli bir kısmı da boyun omurlarındaki degeneratif değişikliklerden, boyun kaslarındaki spazmdan, boyun bölgesini etkileyen miyofasial ağrılardan, boyun kaslarındaki spazma bağlı beyne giden kan akışındaki azalmalardan, kazalar sonucu oluşan bir takım tranvmalardan kaynaklanabilir.Retour ligne automatique
Boyun veya kafa arkasında yer alan sinir kökü, kemik, kas, eklem ve disk gibi yapıların çeşitli bozuklukları baş ağrısı şeklinde belirti verirler.

Boyun kaynaklı baş ağrısından yakınan hastalarda sert spor yapma, baş ve boyun travması (örneğin, trafik kazası) öyküsüne sıklıkla rastlanır. Basit bir çarpma şeklindeki bir trafik kazası bile sonradan boyun kaynaklı baş ağrısına sebep olacak bir hasara yol açabilir. Böyle bir durumda başın kamçı şeklinde hızla ileri geri hareket etmesi boyun omurlarının stabilizasyonunu sağlayan bağ dokusunda ciddi zorlanmalar ve beraberinde instabiliteye bağlı baş-boyun ağrısı oluşturabilir.

Ağrının şiddeti ve süresi hastadan hastaya değişmektedir. Ağrı genellikle boyundan başlar, zonklayıcı ve batıcı olmayan bir karakterdedir. Bulantı, ışığa ve sese hassasiyet gibi migrende belirgin olarak ortaya çıkan bazı belirtiler boyun kaynaklı baş ağrılarında da görülebilirse de bunlar, migrendekinden daha seyrek ve daha az belirgindirler. Fakat ne yazık ki pek çok baş ağrısı tipinde olduğu gibi, boyun kaynaklı baş ağrısı hastaları da yanlış olarak migrenli muamelesi görmüş ve migren tedavisi almışlardır.

Tedavi

Mekanik kökenli baş ve boyun ağrısı tedavisine ilaç tedavisinin faydası olmakla birlikte fizyoterapi uygulamaları ile kombine edilirse daha etkili sonuçlar oluşturduğu bilinmektedir. Kliniğimizde Manual terapi eğitimi almış uzman fizyoterapistler tarafından baş ve boyun bölgesine uygulanan özel kas germe, kas ve eklem mobilizasyonları ve masaj teknikleri ile birlikte kişiye özel düzenlenen egzersiz programları başarıyla uygulanmaktadır.