Kuyruk Sokumu Ağrısı ve Tedavisi

Kuyruk sokumu ağrısı Nedir?

Kuyruk sokumu Tıpta Koksiks olarak anılmaktadır. Bu bölgede genellikle 3 kemik olmakla beraber, bazı insanlarda 2, bazılarında 4 adet de olabilir. Yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir.

Bu bölgede herhangi bir sebeple olan ağrıya da kuyruk sokumu ağrısı denmektedir.
Özellikle son yıllarda oturarak çalışmanın artması ile sıklığı artmıştır. Ancak bu bölge zaten travmaya çok açık bir bölge olduğundan da çok kolaylıkla zedelenebilmektedir.
Kilonun artması da eskiden travmatize olan bir koksiksde( kuyruk sokumu kemğinde) ağrının yıllar sonra ortaya çıkmasına yol açabilir.

Ayrıca doğum sırasında kuyruk sokumu bebeğin başının çıkması sırasında hasarlanabilir. Doğum sonrası dönemde de ağrı sıklıkla karşımıza çıkar. Bayanlarda erkeklere göre daha sık rastlanmakla beraber çok sayıda erkek hasta da bu şikayetle bize başvurmaktadır.

Teşhisde en önemlisi hastanın muayenesinde bulunan bulgular ve hastanın şikayetlerinin bu bulgularla örtüşüp örtüşmediğni değerlendirmektir.
Son yıllarda MRI bu konuda bize çk yardımcıdır. Radyasyon içermeyen bu yöntemlen hem koksilks hem de etrafındaki dokular değerlendirilebilir.

Tedavide Neler Yapılabilir;

Manuel yöntemlerden başlamak üzere sırayla enjeksiyonlar( steroid, hipertonik solusyonlar, botoks) ve Radyofrekans uygulamaları ve en sonra da ameliyat yeralmaktadır.

Manuel tedavi rektumdan(makkattan) yapılırsa çok daha doğal ve doğru olarak uygulanabilir. Yeni hasarlanmış olan kuyruk sokumlarında, hamilelerde ve doğum sonrası dönemde, çocuk hastalarda çok uygun ve etkilibir yöntemdir.

Enjeksiyonlar da hangi ilacın kullanılacağı ve nereye yapılacağı hastanın muayene bulguları ve görüntüleme yöntemlerinde ne bulduğumuza bağlıdır. %80 hastada enjeksiyon tedavileri başarı sağlar.

Bazı vakalarda ise Radyofrekans yöntemini enjeksiyon tedavisine eklemek gerekir. Bu işlemler görüntüleme ile yapılmalıdır. Bu şekilde etkinlik artar, yan etki olasılığı çok azalır. Kuyruk sokumu bölgesindeki işlemlerde risk yok denecek kadar azdır. Bu bölgede omurilikten çıkan sinirler yer almaz. Bu yüzden sanıldığının aksine korkulacak bir bölge değildir. Ağrıların büyük çoğunluğu tedavi edilebilir.

Ameliyat çok nadir gerekmektedir. Doğru seçilmiş hastalarda ameliyat sonuçları da çok yüzgüldürücüdür. Ama kuyruk sokumu ağrıyan kişilerin ancak %5-10’una ameliyat gerekir.