Karpal Tünel Sendromu (El bilek kanal sendromu)

El-Bilek kanalı hastalığı, çok eskiden beri bilinmektedir. Buna rağmen bir çok hastalıkla karışmakta ve çoğu zaman doğru tanı almadığı için hastalar doktor doktor dolaşmaktadır. Hastalığın özellikle boyun fıtığı tanısı alarak , ameliyata kadar giden yanlış uygulamalara neden olması dikkati çekmektedir.

Orta yaşı geçen, özellikle kadınlarda, gece ellerim uyuştu diyerek uyanan kişi sayısı o kadar çoktur ki, bir araya gelindiğinde veya doktora başka nedenle gidildiğinde hep söylenir, ama önemsenmez. Yorucu bir günün ardından uykuya daldığınızda gece yarısı ellerden kola yayılan uyuşma veya rahatsız edici bir ağrı hissiyle uyanırsınız özellikle geceleri başlayan şikâyetler, zamanla gündüz saatlerinde de yaşanmaya başlarsa ve ellerinizle istediğinizi yaparken sanki bir şey tutamaz gibi olursanız bu sendromdan şüphelenmek gerekir.

Geceleri artan bu şikâyetler nedeniyle uyku bozukluğu ve depresyonda hastalığın bir parçası olur. Bileği karışık bir anatomik yapıya sahiptir. Parmak ve el hareketlerini sağlayan adele-sinir-damar kompleksi buradan geçerek, dağılır. Median sinir dediğimiz, başparmak ve işaret parmağının hareket ve duyusunu sağlayan bir sinirde
bileğin iç yüzünün ortasından geçerek el içinde dallara ayrılır .

Ameliyatsız tedavi

El splintleri sıklıkla hem gece hem de gündüz kullanılmak üzere önerilir. Bu uygulama sinir üzerine bası ve kompresyonu azaltır. Ve hasta bileğini güvende hisseder.

Buz uygulaması ve ultrason ödemin ve ağrının kontrolü açısından sıklıkla kullanılır.Masaj ve mobilizasyon teknikleri her düzey sıkışmada kullanılır ve oldukça etkilidir. Kas germe ve tendon kaydırma egzersizleri ile bölge yumuşak dokunun gevşetilmesi ve bu egzersizlerin sık aralıklarla uygulanması çok önemlidir.

İlaç

NSAID Antienflamatuar ilaçlar ağrıyı azaltmak ve ödemi kontrol altına almak için rutin olarak kullanılır. Bazı vakalarda kortikosteroid tablet veya enjektable formatlarında kullanılabilir. B6 vitamin tabletleri sinir kılıfını kompresyonun yarattığı etkilerden korumak için düzenli alınmalıdır.

Cerrahi tedavi

Yapılan tüm tedavilere rağmen semptomlar kontrol altına alınamıyor ise cerrahi gevşetme operasyonu kaçınılmazdır. Sonuçları vakaya ve ameliyatı yapan ekibin tecrübesine bağlı olarak değişiklikler gösterir. Ameliyat sonrası fizik tedavi uygulamaları önerilir.