Pes Planus (Düz Tabanlık)

Günümüzde ailelerin çocuklarını doktora götürmelerindeki önemli sebeplerden biri düz tabanlıktır. Düz tabanlık (Pes Planus) genelde aileler ve bazı doktorlar tarafından bir hastalık olarak değerlendirilmekte ve tedavi edilmektedir. Oysa yapılan geniş kapsamlı birçok araştırma düz tabanlığın kalıtımsal geçişli bir ayak şekil bozukluğu olduğu ve herhangi bir tedavi gerektirmediğini göstermiştir.

Yeni doğan bir çocukta ayak kavsi hissedilmez. Bunun nedeni bebeklerde ayak kavsi olan bölgede yağ dokusunun fazla olması ve kavis oluşumunun tamamlanmamış olmasıdır. Yürümeye başlamayla beraber aileler çocuklarındaki düz tabanlığın farkına varırlar ve telaşla doktora koşarlar. Doktora gitmek düz tabanlığın altında yatabilecek bazı kemiksel bozuklukların ön tanısı açısından faydalıdır. Sevindirici olan bu tür bozuklukların çok nadir görülmesidir. Eğer çocuğunuzda bu tür bir problem varsa mutlak erken tedavi gereklidir. Ancak birçok normal insanda olduğu gibi düzeltilebilir (flexible) düz tabanlık varsa ve çocukta sekme, ağrı ve yürüyüş bozukluğu yoksa herhangi bir tedavi gerekli değildir.

Bu konudaki en önemli ön yargı ailelerden gelir. Bunun nedeni geçmişte yapıla geldiği üzere düz tabanlığı olan her çocuğa özel yapım bot, ayakkabı veya tabanlık gibi tedavilerin verilmesidir. Bilinmesi gereken ağaç yaşken eğilir sözünün bebek ve çocuk ayakları için geçerli olmadığıdır. Bir başka deyişle siz çocuğunuzun ayak şeklini bir kalıba sokarak değiştiremezsiniz.

ASIL DİKKAT ETMENİZ GEREKEN YAŞA VE AYAĞIN ŞEKLİNE UYGUN ERGONOMİK TABANLI AYAKKABI SEÇİMİDİR.